BAKICILIK İŞLERİNDE SIKÇA KARŞILAŞILAN

SORU, SORUN ve SÖYLEMLER:

 

 

 

(Aşağıda bulunan yazının daha iyi anlaşılabilmesi için empati kurulmasını tavsiye ederiz.)

 

 

> Yerli bakıcı mı yabancı bakıcı mı?

 

Böyle bir soruya direkt olarak cevap vermemiz hem mümkün hem de doğru değildir. Size; binlerce aile ve iş ilişkilerinden edindiğimiz, karşılaşılan olumlu-olumsuz sonuçları yazalım, kararı siz verin. Listenin sonunda yine kararsız kalmamanız için kesinlikle önem verdiğiniz özellikleri tek tek (+) veya (-) vererek işaretleyin. Sonuçta hangisini tercih etmeniz gerektiği ortaya çıksın. Eşitliklerde veya isterseniz yine de bize sorun (0212 213 90 90):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

> Bebek/Çocuk bakımı hizmetlerinde, bakıcıdan Yemek-Temizlik-Ütü (YTÜ) yapmasını da istemek yanlış mı?

   

Hayır. Öncelikle şunun bir kez daha altını çizelim; ev kadını olan bir anne aslında bu hizmetlerin hepsini, hem de herhangi bir ücret almadan yapmaktadır!

Bir anne; bebeği/çocuğu uyurken yemeğini yapabildiği gibi, bir gözü-kulağı onda iken evini de temizleyebilir, ütü de yapabilir. Bunlara imkansız gözüyle bakmak oldukça yersiz olduğu gibi bunlara ÇOK KOLAY gözüyle bakmak da bir o kadar yanlıştır. Hele bunlar belli bir ücret karşılığı "beklenen" hizmetler olduğunda bu durum, çalışan açısından önemli bir problem, stres kaynağı olmaktadır.

 

İş yaparken asıl sorumluluğu olan bebek/çocuk ile ilgilenememek sorumluluk hisseden bir hizmetli için huzursuzluk yaratacaktır, yaratmalıdır

Bakıcılık hizmetinin yanı sıra hangi ilave hizmetlerin (yemek, temizlik, ütü) isteneceği iyi tespit edilmeli, "gerçekten" tam olarak ihtiyaç yok ise ilave hizmet isteğinde bulunulmamalıdır.

 

İlave hizmetler talep edildiğinde önceliğin bakım hizmeti alacak bebek/çocuk/ebeveyn olduğunun üzerinde durulmalı, istisnai durumlarda (örneğin bebeğin o gün hiç uyumaması) ilave hizmetlerin gerekirse o gün için yapılamayabileceği baştan kabul edilmeli ve bu bakıcıya en başında söylenmelidir.

Merak etmeyin; bu suistimal edilebilir bir konu değildir. Her gün her gün aynı mazeret olmayacağı gibi bir kamera da bu tür mazeretleri ortadan kaldıracaktır. 

> Bakıcının izinlerdeki ücret durumu

Aşağıda Bakıcının yıllık izin durumu başlığı altında belirtilmiştir. 

> Bakıcının haftalık izin durumu

Hafta içi veya hafta sonu bir gün veya "gerçekten" çok ihtiyaç yok ise iki gün izin verilmelidir. Ama normal olan; "haftada" bir/iki gün izin olmasıdır. 15 günde bir veya ayda bir izin verilmesi gerçekçi ve uzun süreli uygulanabilir değildir.

 

Haftalık izinler bakıcının talebi veya bakıcının da onayı alınarak, birleştirilip kullandırılabilir. 

 

Örneğin İzmir'de çalışan bir bakıcının haftalık izinlerini toplu şekilde İstanbul'da geçirmek istemesi söz konusu olabilir. Böyle isteklerin karşılıklı anlaşma esnasında belirlenmesi daha uygundur. Bir-iki hafta; "Ben bu hafta izne çıkmayacağım" denilerek sonrasında "Çıkmadığım izinler vardı ya, ben onları topluca şu günlerde kullanacağım" şeklinde bir emrivaki de kabul edilemez. Geçen izinler (izin ücreti alınmış da alınmamış da olsa) kullanılmış sayılır. 

 

Her halükarda (anlaşma esnasında veya sonrasında toplu izin kullanım isteğinin olması durumunda) izinlerin topluca kullanılması için en az 15 gün önceden aileye bildirilmesi gerekmektedir. Verilen ücret ile kullanılacak toplu izin arasında da 15 gün süre olması faydalıdır. Örneğin her ayın 1'inde maaş alan bir bakıcının 15 gün daha çalıştıktan sonra 16'sında izne çıkması uygundur. Maaşını alır almaz toplu izne çıkan bir çalışanın bir daha dönmeyebileceği unutulmamalı, böyle bir davranışta ailenin ortada kalarak mağdur olmasının hafifletilmesi amaçlanmalıdır. 

 

Bakıcı-aile iletişimin çok iyi olduğu, özellikle uzun süre aynı evde çalışılan evlerde yukarıda geçen hususlar önemini kaybetmektedir. 

 

 

> Bakıcının yıllık izin durumu

 

Bakıcının yılda (normalde) 7 gün izin hakkı olmalıdır. Ailenin bu süre dışında kendilerinin gideceği her tatilde de bakıcıya izin verilebilir. İzin kullanıldığında ücret verilip verilmeyeceği ailelerimizin bizlere en çok yönelttiği sorulardandır:

 

Bakıcıya izin kullandırıldığında veya ailenin evde bulunmayacağı zamanlarda mecburi kullandırılan izinlerde, bu zamanların bitiminde bakıcının hizmetlerine kaldığı yerden tekrar devam etmesi isteniyorsa, normal ücretinin (veriliyorsa yol/izin ücreti hariç) verilmesi gerekmektedir. 

 

Empati kurarak düşünüldüğünde, her ay belli giderleriniz, kiranız, çocuğunuzun okul masrafı vb. var iken; mevcut işinizdeki işvereninizin sırf kendisi tatil yapacağı için örneğin 15 gün, bir sonraki ay mecburen bir iş gezisine çıkmasıyla 7 gün, bir sonraki ay acil bir durumda memleketine gitmesiyle 20 günlük ücretinizi maaşınızdan kesmesi nasıl olurdu? Böyle belki de her ay kesintilere uğrayarak elinize ne kadar ücret geçeceğini bilemediğiniz belirsizliklerle dolu bir işi kabul eder miydiniz? 

 

 

> "Çocuğumu okuldan geldiğinde karşılayacak, önüne yemeğini koyacak, ben gelene kadar oyalayacak, ben geldiğimde de işi bitecek. Bu kadar. YTÜ istemiyorum, çalışma saatleri sadece 15:00 - 19:00 olmak üzere haftada 5 gün. Neden kimseyi bulamıyorum veya bulduklarımın istedikleri ücretler neden çok fazla?"

 

Talep edilen hizmet gayet kolay. Çalışma saatleri gayet uygun. Muhtemelen annenin teklif ettiği ücret de bu çalışmaya ve çalışma saatlerine göre tatminkar. Anne gayet haklı! Peki neden kimse yanaşmıyor veya neredeyse iki katı ücret isteniyor?

 

Şöyle yanıtlamaya çalışalım:

Örneğin: Geçimini kendiniz sağladığınız veya bütçesine katkıda bulunmaya çalıştığınız aileniz için diyelim ki eve getirmeniz gereken para en az 1000TL. Size teklif edilen iş: verilen adrese gidip hiçbir iş yapmadan günde 4 saat oturmanız ve karşılığında 400TL. almanız.

 

İşin kolaylığı açısından da olsa bu iş sizi tatmin eder miydi? (İşin süresi 4 saat de olsa özellikle İstanbul için yolda geçecek süre gidiş-dönüş 1 ila 2 saattir. Böyle durumlarda bakıcının başka bir işte çalışamayacağının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir). Tabi ki etmezdi. 

Bir başka konu ise sıklıkla bahsi geçen "Ben üniversite mezunuyum, Anadolu yakasında oturup Avrupa yakasında çalışıyorum, 3500TL. maaş alıyorum, bebeğime bakacak kadın 3000TL. maaş istiyor!":

 

Evet aynen öyle! Siz nasıl evinizi geçindirmek için belli bir ücret talep ediyorsunuz, bakıcılar da evlerini geçindirmek için belli bir ücret istiyorlar. Bunda çok görülecek birşey olmadığı gibi sadece ünivesite mezunu olmadığı için bir bakıcının yaptığı işin küçümsenmesi de yanlıştır. Bunun aksini düşünenleri 2000-3000TL. bakıcıya verecekleri ücret yerine çalışmayarak kendi çocuklarına bakmayı, evlerinde yemek temizlik ütü işlerini yapmayı bir değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. 

 

Çözüm: Hem çalışmak zorunda olan, hem de bakıcı ile maddi olarak anlaşmakta sıkıntı yaşayan ailelerimiz için çözüm, mümkünse yakın veya hatta aynı mahalleden (veya keşke aynı apartmandan) uygun birilerine ulaşmak olabilir. Böylece evinde duracağına yan daireye veya üç arka sokaktaki apartmana giderek ailesine katkıda bulunabilecek ablalar, teyzeler, anneler bulunabilir. Yol ücreti de olmayacağı için makul ücretlerle anlaşmak daha kolay olabilir. 

 

Sizinle aynı mahallede/semtte bulunan bakıcılara ulaşmak için de bize başvurabilirsiniz.

 

> Yerli ve yabancı bakıcılarda alınabilecek güvenlik tedbirleri nelerdir?

 

Bakıcınız veya ev işlerine yardımcınıza ne kadar güveniyor olsanız da güvenliği elden bırakmamakta her iki taraf için de fayda bulunmaktadır.

 

  • Yabancı uyruklu çalışanların pasaportunun işverende bulunması, mümkünse hane dışında güvenilir bir yerde tutulması,

  • Yerli çalışanların nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, ikametgah belgesi ile uyumlu güncel bir adet fatura (mümkünse cep telefonu faturası), sabıka kaydı alınması,

  • Yerli veya yabancı uyruklu çalışanın kendi evinde bir gün ziyaret edilmesi, ailesi/yakınları ile tanışılması,

  • Evde, görüntülerin kayıt altına alınabildiği bir kamera sistemi kullanılması (çalışan açısından da faydalıdır). Kamera sisteminin gizli olmasına gerek yoktur, hatta bilinmesi daha faydalıdır. Sözleşme esnasında yazılı olarak belirtilmesi ve taraflarca imzalanması önemlidir. 

 

 

> Sigorta, oturma izni, çalışma izni yapılması

 

Yeni kanun gereği evde çalışanlar için de sigorta yapılması mecbur tutulmuştur. Sigorta yaptırmanın başta çalışana olmak üzere işverene de faydası vardır. İşveren; çalışanın ev işleri esnasında veya iş yerine gidiş gelişlerinde herhangi bir kaza, yaralanma, ölüm hallerinde vicdani sorumluluğun yanı sıra kanuni ve maddi olarak da sorumluluk altına girmektedir. 

 

 

Bakıcınız ile veya hizmet ettiğiniz aile ile yaşadığınız anlaşmazlıklarda bize ulaşarak ücretsiz destek alabilirsiniz. Buraya tıklayarak iletişim formumuz ile yaşadığınız problemi anlatabilir, sizi arayarak çözüm sunmamızı sağlayabilirsiniz. 

Öğrenmek istediğiniz,

Fikir almak istediğiniz,

Merak ettiğiniz konuları,

İlave edilmesini istediğiniz başlıkları ve 

Beğendiğiniz/eleştirdiğiniz hususları bize buradan iletebilirsiniz. 

Bu makaleyi faydalı bulduysanız paylaşabilirsiniz:

  • SOS Danışmanlık güvencesiyle bakıcı/ev işlerine yardımcı temin etmek için başvurabilirsiniz.

  • Bakıcı veya ev işlerine yardımcı işlere başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yabancı Bakıcıların Genel Olumlu Yanları


- Yemek, temizlik ve ütü işlerini yapmakta herhangi bir çekinceleri olmaması 

- Pasaportun işverende bulunması sebebiyle kontrolünün daha kolay olması

- Daha az mazeret izni ihtiyacı (yakınlarının büyük bölümü ülkesinde olduğundan kolay izin isteği olmaması)

Yabancı Bakıcıların Genel Olumsuz Yanları

 

- Aksanlı Türkçe konuşulabilmesi

- Dolar ile ödeme talebi olabilmesi

- Genel olarak Türki Cumhuriyetler haricindeki ülkelerden gelenlerin Türk yemeklerini bilmemesi

- Kültür farkı

Yerli Bakıcıların Genel Olumsuz Yanları

 

- Sık mazeret izni talebi (hastalık, bir yakınının hastalığı/düğünü vb.)

- Dini/resmi bayramlarda izin

- Nispeten daha yüksek ücret talebi

- Yemek, temizlik, ütü işlerini yapma isteksizliği

Yerli Bakıcıların Genel Olumlu Yanları

- Düzgün Türkçe

- Ücretin TL ile ödenmesi

- Türk yemeklerine hakim olma

- İkametinin sabit olması/daha kolay 

bulunabilmesi