• BakıcıTürkiye

Dolar Arttı, Kusura Bakmayın Kızlar! :)


Kızlar, kızlar, kızlar :)

Bakıcı kızlarımız.

Dünyanın her yerinden iş bulmak için ülkemize gelen kızlarımız.

Hoş geldiniz, gelmekle iyi de ettiniz. Siz kendi ülkenizde iş bulamadınız, biz evimizde çalışacak bakıcı bulamadık. Siz geldiniz, biz kabul ettik ve artık ortak bir yaşamın parçalarıyız.

Ortak bir yaşamda mümkün oldukça güzellikler nasıl paylaşılırsa, kötü durumlar da aynı oranda, hatta mümkünse daha fazla paylaşılır. Gülerken, mutluyken hep birlikte, ama sıkıntı çıktığında ben yokum demek kimseye yakışmaz ve siz de böyle biriyle birlikte olmazsınız.

Yalan mı?

Değil.

O halde önce bize dolayısıyla da size kötü bir haberimiz (gerçi hepimiz biliyoruz) var:


Dolarla Ödenen Bakıcı Maaşları

Dolar son 3-4 aydır 4 TL'nin üzerinde ve böyle de kalacak görünüyor!

Yani bir sene önce "Ayol yeni gelenler 600 Dolar alıyor. Ben 800 Dolara çalışırım." deyip 2016'da beğenmediğiniz o 600 Dolar, şimdi 3600 TL. para yapıyor! (*Dolar kuru 6 TL'den hesaplanmıştır).

Maaşını Türk Lirası ile alan bir ailenin senelik maaşı en fazla %10-%20 artmışken (ki o da arttıysa), Doların %50'lere varan artışını karşılayabilecek bir aile (tabi ki vardır ama) nüfusun büyük bir oranında yok denilecek kadar azdır. Hem azdır, hem de tabi mantıksızdır da.

Çünkü;

Gidilen ülkeyi, kendi koşullarınıza uydurmaya çalışmazsınız.

"Gidilen ülkenin koşullarına ayak uydurulur!"

Bir ülkeye çalışmaya gidildiğinde o ülkenin durumu göz önüne alınır. Yoksa zaten kendi ülkenizden gitmezdiniz, değil mi? Örneğin Özbekistan'da 600 dolar maaşı kim alıyor? Bir öğretmen mi, polis mi, yoksa 8 yıl eğitim almış bir doktor mu? Cevap hiçbiri!

İsterseniz Mogadişu'ya gidelim ve "Ülkenizin durumu bizi ilgilendirmez, biz 600 Dolara çalışırız." diyelim! Sonuç sizce ne olur, ne derler, ne yaparlar, biz de merak ediyoruz.


Bunlar aynen aileler için de, bizim için de geçerli. Sadece üstünüze alınmayın yani.

Mesela gitsek;

Ukrayna'ya/Türkmenistan'a/Rusya'ya/Etiyopya'ya/Kazakistan'a/Moldovya'ya/Gürcistan'a/Filipinler'e veya Ermenistan'a vs.

ve Türkiye'deki duruma göre "Ben istiyor 2.000 Dolar" desek, sizinkiler ne der?


Ne dedin canım sen?

"Bize ne canım, işine gelmeyen bakıcı tutmasın. Hem düşük maaş verecek, hem de keyfine bakacak, ooooh. Yok öyle bi' dünya." diyorsanız da diyecek birşey yok. Size Mogadişu'da kolaylıklar diliyoruz. :)


Mogadişu'ya hoş geldin beybi

Yok, "Katılıyorum, doğrusu bu." diyenlerdenseniz, başımızın üstünde yeriniz var ve artık sayıları hiç de az olmayan Türk Lirası ile maaş alan bakıcılar kulübüne hoş geldiniz! ;-)

Siz de yazımıza katılıyorsanız, bu yazıyı paylaşabilirsiniz. Katılmıyor veya fikirleriniz varsa mutlaka yorum yapın.

#bakıcımaaşı #bakıcıücretleri

98 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör