• BakıcıTürkiye

Bebek/Çocuk bakımı hizmetlerinde, bakıcıdan Yemek-Temizlik-Ütü (YTÜ) yapmasını da istemek yanlış mı?


Hızlı cevabımız: Hayır!

Öncelikle şunun bir kez daha altını çizelim; ev kadını olan bir anne aslında bu hizmetlerin hepsini, hem de herhangi bir ücret almadan yapmaktadır! ,

Ama konu bu kadar da basit değil. Bir anne; bebeği/çocuğu uyurken yemeğini yapabildiği gibi, bir gözü-kulağı onda iken evini de temizleyebilir, ütü de yapabilir. Bunlara imkansız gözüyle bakmak oldukça yersiz olduğu gibi bunlara ÇOK KOLAY gözüyle bakmak da bir o kadar yanlıştır! Sonuçta siz de bunları tek başınıza yapmamak için bir yardımcı istediniz.

Hele bunlar belli bir ücret karşılığı "beklenen" hizmetler olduğunda bu durum, çalışan açısından önemli bir problem, stres kaynağı olmaktadır.

İş yaparken asıl sorumluluğu olan bebek/çocuk ile ilgilenememek sorumluluk hisseden bir hizmetli için huzursuzluk yaratacaktır, yaratmalıdır. Bakıcılık hizmetinin yanı sıra hangi ilave hizmetlerin (yemek, temizlik, ütü) isteneceği iyi tespit edilmeli, "gerçekten" tam olarak ihtiyaç yok ise ilave hizmet isteğinde bulunulmamalıdır.

İlave hizmetler talep edildiğinde önceliğin bakım hizmeti alacak bebek/çocuk/ebeveyn olduğunun üzerinde durulmalı, istisnai durumlarda (örneğin bebeğin o gün hiç uyumaması) ilave hizmetlerin gerekirse o gün için yapılamayabileceği baştan kabul edilmeli ve bu bakıcıya en başında söylenmelidir.

Merak etmeyin; bu suistimal edilebilir bir konu değildir. Her gün her gün aynı mazeret kullanılamayacağı gibi bir kamera da bu tür mazeretleri kolaylıkla ortadan kaldıracaktır.


Bebek/Çocuk bakımı hizmetlerinde, bakıcıdan yemek-temizlik-ütü yapmasını da istemek yanlış mı?

#bebekbakımı #bebekbakıcısıseçimi #bakıcıyatemizlikyaptıralımmı

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör