• BakıcıTürkiye

Evde Bakıcı Çalıştırana DestekEvde Bakıcı Çalıştırana Devlet Desteği

Bakıcıya devlet desteği almak için şartlar nedir? Bakıcıya devlet desteği nasıl alınır?

Yerli ya da yabancı, İşkur'a bağlı birini sigortalı olarak işe alanlar istihdam teşviki olarak devletten ayda 700 lira destek alabilecek.

Mart ayında çıkartılan torba yasa uyarınca, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ilave istihdam edilen kişiler için teşvik uygulanacak. Asgari ücret üzerinden bakıcı çalıştıran bir aile, normalde aylık 700 lira sosyal güvenlik primi ödemek zorunda kalırken, primden yararlanan ailelerden 700 liralık bu prim alınmıyor.

12 BİN 600 LİRA DESTEK

18 yaşından büyük kadını çalıştıranlara 18 ay süreyle teşvik sağlanırken, bu da ayda 700 liradan 18 ayda toplam 12 bin 600 lira destek anlamına geliyor.

  • Erkek bakıcılar için de devlet desteği alınabiliyor mu?

12 ay süreyle teşvik sağlanıyor. Erkek bakıcı 18-25 yaş arasında ise bu durumda destek süresi onlarda da 18 ay uygulanıyor.

  • Bakıcıya devlet desteği almak için hangi şartlar gerekli?

Şartlardan ilki bakıcının son 3 aydır işsiz olması, yani sigortalı bir işte çalışmamış olması. Veya son 3 ay içerisinde en fazla 10 gün sigorta yapılmış olması.

İkincisi bakıcının İşkur'a kayıt olması gerekiyor.

  • Evimizde halen bir bakıcı çalışıyor. Destekten faydalanabilir miyiz?

Teşvik yeni açılacak ev dosyaları için geçerli. 2018'den önce işe alınan mevcut bakıcılar teşvik kapsamında değil.

  • Yabancı bakıcı çalıştıran aileler de devlet desteğinden faydalanabiliyor mu? Yabancı bakıcılar da devlet desteğinden faydalanabiliyor mu?

Bakıcının Türk ya da yabancı olması farketmiyor ancak yabancılar için dikkat edilmesi gereken bir nokta var.

Yabancı bakıcı veya ev hizmetlisinin yabancı çalışma ve oturma izninin olmuş olması gerekiyor. Çalışma izni olmadan herhangi bir yabancının çalıştırılması mümkün değil. Çalışma izni alabimek için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Bakıcıya devlet desteği almak için nereye başvuruluyor? Evde bakıcı çalıştırma desteği nasıl alınıyor?

Ev dosyası açtırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri'ne ya da en yakın merkeze başvurmak yeterli.

  • Evde Bakıcı Çalıştırana Destek Süresi Nedir? Ne kadar sürüyor?

Teşvik, başvurudan sonraki ikinci ayın sonundan itibaren başlıyor, 18 ay boyunca devam ediyor.

  • Çocuğumuza/Bebeğimize annem/ablam/kuzenim bakıyor. Annemi çalışan olarak gösterip devlet desteğinden faydalanabilir miyiz?

3. dereceye kadar akrabalar teşvikten yararlanamıyor.

  • Bakıcımız daha önce emekli olmuş bir abla. Destekten faydalanabilir miyiz?

Emekli erkek veya kadını bakıcı olarak çalıştıranlar destekten yararlanamıyor. Destek verilebilmesi için kişinin işsiz olması zorunlu.

  • Daha önce sigortalı bir bakıcı çalıştırdık. Şimdi yeni bir bakıcı işe başlayacak. Destekten faydalanabilir miyiz?

Destek için aranan önemli bir koşul da ilave istihdam yapılması. Evinde ilk defa bir kişiyi istihdam edenler ilave istihdam sağlamış kabul edildikleri için destekten yararlanır. Bir önceki yıl ev hizmetlerinde çalışan personel işten çıkartılıp yerine yeni bir bakıcı alınmışsa destek verilmez.

  • Evimizde çalışan biri var. Bir kişi daha alsak devlet desteğinden faydalanabilir miyiz?

Ev hizmetlerinde çalışan kişiye ilave olarak ikinci kişi istihdam ediliyorsa destek uygulanır.

Ayrıca:

Ev hizmetlerinde çalışanlardan vergi alınmadığı için aileler bakıcı için ayrıca vergi ödemiyor. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için bakıcının "dadı" olarak gösterilmesi gerekiyor. "Mürebbiye" olarak gösterildiğinde vergi muafiyeti uygulanmıyor.

Evde çalışan bakıcıya devlet desteğinden faydalanabilecek arkadaşlarınız ve tanıdıklarınızın da haberi olması için bu yazıyı paylaşın. Belki sizin ihtiyacınız olmayabilir ama ihtiyacı olan birini haberdar edebilirsiniz.

#Bakıcıyadevletdesteğialmakiçinşartlarnedir #Erkekbakıcılariçindedevletdesteğialınabiliyo #Bakıcıyadevletdesteğialmakiçinhangişartlarg #EvimizdehalenbirbakıcıçalışıyorDestektenfay #Yabancıbakıcıçalıştıranailelerdedevletdesteğ #Bakıcıyadevletdesteğialmakiçinnereyebaşvurul #Evdebakıcıçalıştırmadesteğinasılalınıyor #EvdeBakıcıÇalıştıranaDestekSüresiNedirNeka #ÇocuğumuzaBebeğimizeannemablamkuzenimbakıyor #BakıcımızdahaönceemekliolmuşbirablaDestekt #DahaöncesigortalıbirbakıcıçalıştırdıkŞimdi

95 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör