• BakıcıTürkiye

Filipinli Bakıcıların Olumsuz Tarafları


Filipinli Bakıcılar Neden Tutuluyor? Filipinli Çalışanların Tercih Edilme Sebepleri Neler?

Dünyaca ünlü Filipinli çalışanların neden tercih edildiklerinden bu sayfamızda biraz bahsetmiştik. Gerçekten dünyanın başka ülkelerinde de farklı sektörlerde de olsa Filipinli çalışanlarla bizzat karşılaştık ve bizdeki Filipinli çalışanlarla kendilerindeki benzer özellikleri gördük. Bu özellikler nelerdi?

Kibarlık!

Uzak doğu ülkelerindeki insanların genelde kibar olduklarını duymuş, görmüş veya işitmişsinizdir. Mesela Japonları bir gözünüzün önüne getirin. Aklınızda beliren imaj nasıldır? Gülümseyen, saygılı, efendi, çekingen, kibar değil mi? İşte Filipinliler'de bu tavan yapmış durumda desek yanlış olmayacaktır.

İtaatkarlık

"Yes madam, no madam, yes sir.."

Bir Filipinli'den en çok duyacağınız sözlerin başında gelir. Buna kibarlık da diyebilirsiniz ama Filipinli bakıcıların surat astıklarına, verilen bir işe burun kıvırdıklarına, "Ben bunu yapmam." dediklerine pek fazla rastlanılmaz. Bunlara diğer bakıcılarda daha sık rastlanıldığını söyleyebiliriz.

Temizlik

Her zaman dediğimiz gibi her ülkenin kendine has temizlik alışkanlıkları, anlayışları vardır. Bizim temizlik anlayışımızla Filipinliler'in arasında bir uçurum bulunmamaktadır. Yine de en başında beklentilerimizi güzelce anlatmakta ve takip/kontrol etmekte fayda vardır.

Filipinli Bakıcıların Olumsuz Sayılabilecek Tarafları

Dil

Filipince'nin yanı sıra İngilizce de Filipinlilerin ana dilidir. "Ne güzel işte, çocuğuma İngilizce de öğretebilir." diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bunu şöyle düşünmekte de fayda var. Doğu bölgelerimizde yaşayanların da ana dili Türkçe. Ama bir çocuğu gece gündüz 2-3 yıl yetiştirdikten sonra çocuğunuzun doğu şivesiyle konuştuğunu görürsünüz. Bu da onun gibi. Filipinli bir bakıcının İngilizcesi sizin beklediğiniz gibi olmayabilir. Hindistan İngilizcesi diye bir şey duymuş muydunuz?

Dil problemi, sadece iyi sayılamayacak bir İngilizce öğretilmesi ile kısıtlı değildir. Burada aslında asıl problem İngilizce bilmeyen çocukla iletişim kurma ve hatta daha da önemlisi İngilizce bilmeyen başkalarıyla iletişim kurma problemidir. Çocuk/bebek ile ilgili acil bir durumda bunu size anlatabilir belki ama telefonla yardım istemesi gereken bir durumda telefondaki 112 sağlık personelinin de İngilizce (bir de Filipinli aksanıyla konuşulan bir İngilizceyi) anlıyor olmasını dileriz.

Ücret

1000 dolardan az çalışan Filipinli bulmak zordur.

Yemek

"Ayol biz ne yiyorsak o da yer." doğru da, siz de Filipinler'e gittiğinizde onların mutfağından afiyetle yiyebiliyorsunuzdur herhalde!


Filipin mutfağından bir örnek

O yüzden, özellikle yatılı Filipinli bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız bizim mutfağımız dışında yemek yapılmasına hem müsaade etmeli hem de mutfağınızda farklı lezzetlere ve kokulara hazır olmalısınız.

Şimdilik bu kadar.

Sizin veya bir tanıdığınızın Filipinli çalışanı varsa ve tecrübelerinizin bu sayfada yer almasını isterseniz bize ulaşın veya yorumunuzu yazın.

Magandang araw! (Have a nice day!)

Bu arada, Filipinli bakıcılar ile çalışmayı düşünen arkadaşlarınız, takipçileriniz olabilir. Bu yazıyı paylaşmak başkaları için fikir sahibi olmalarına, daha doğru kararlar almalarına faydalı olabilir. Paylaşırsanız seviniriz :)

#filipinlibakıcı #filipinlibakıcılarınolumlutarafları #filipinlibakıcılarınolumsuztarafları

670 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör