• BakıcıTürkiye

Yabancı Bakıcıların Olumsuz Tarafları

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2019


* Bu yazıda; yerli bakıcıların da, kaçak olsun veya olmasın yabancı bakıcıların da olumsuz tarafları objektif olarak ele alınmış, sadece durum tespiti yapılmıştır. Hiç bir zümreye ayrıcalık tanınmamış, hiç bir zümre ile çalışılması veya çalışılmaması maksadıyla yönlendirme yapılmamış, kimse rencide edilmeye çalışılmamış ve hiç bir yasa dışı husus tavsiye edilmemiştir.

Yazıdan bu bildirim ışığında faydalanmanızı ve yazıda bunların aksinin yapıldığını düşünmeniz durumunda bunu bize bildirmenizi rica ederiz.

Genel olarak yaptığımız yanlışlar:

"Bu kadar çok iş arayan Türk insanı varken ben asla yabancı bakıcı tutmam."

"Yabancı bakıcıdan şaşmam, bizim insanımız maalesef çok yalancı, çalışmayı sevmiyorvs. vs."

Her iki deyiş de gayet yanlıştır. Her insanı insan olarak değerlendirmeli, ülkesi, dini, rengi vs. gibi etiketlerle yargılamamalı, genellememeliyiz.

Bakıcı arayışlarında en çok duyduğumuz deyişlerden biri de ".......... (milliyet) bakıcı istemiyorum. Onlar çok yalancı/tembel/hırsız vs. vs. oluyor."

Bunun da genel olarak yanlış bir ön yargı olduğunu düşünüyoruz. Örneğin evi bir Türk tarafından soyulan bir Belçikalı'nın size "Türkler hırsızdır." derken bu tanımın içine sizi de alması gibi. Bunu kabul eder miydiniz? Ya da, siz de hırsız mısınız?

Evet, çok hırsızımız olabilir ama genelleme, "genel olarak" haksızlıktır, yanlıştır.

Ancak mutlaka sizin de tecrübeleriniz, duyduklarınız, okuduklarınız ile vardığınız sonuçlar doğal olarak vardır. Buna da saygı duyulmalıdır.

Şimdi biz de tecrübelerimiz doğrultusunda edindiğimiz genel olarak yabancı bakıcılar ile yaşanılan problemleri yazacağız.

Siz de yabancı bakıcı tutmaya sıcak bakan arkadaşlarınıza, bu konuda kararsız olanlara, bebek bekleyenlere, çocuğu olup bakıcı tutmayı düşünen yakınlarınızla bu yazıyı paylaşın.

Tabi ki bir de yerli bakıcıların olumsuz tarafları (yeni pencerede açılır) yazımıza göz atın.

Yabancı Bakıcıların Olumsuz Tarafları

Dil Problemi


yabancı bakıcıların olumsuz tarafları

Özellikle yeni yeni konuşmaya başlayan minikler için yabancı bakıcı ile çalışılacaksa bu konuyu bir kez daha göz önünde bulundurun deriz. İki sene sonra Rus şivesiyle Türkçe konuşan bir çocuğunuz olduğunda dediğimizi daha iyi anlayacaksınız! Bunu Türkçe'yi şiveli konuşan yerli bakıcılarımız ile de yaşayabilirsiniz tabi.

Dil probleminin aslında aynı zamanda dil öğrenme fırsatı da olabileceğini unutmamak lazım. Bize göre bu konuda Rusça ön planda. İngilizce'yi gayet iyi bilen ve konuşan az sayıda bakıcı hariç olmak üzere, örneğin tamamının İngilizce bildiği Filipinlilerin İngilizcelerini duyduktan sonra "Böyle İngilizce öğreneceğine Rusça öğrensin daha iyi!" diye düşünenlerdeniz. En azından Rusça, Rus kökenli veya Türki Cumhuriyet vatandaşı bakıcıların genel olarak ana dilidir veya gibidir.

Dil öğrenme fırsatı iyi-güzel, ancak, özellikle iki bakıcı arasında karar veremediğiniz zamanlarda, şunun da kararını tam olarak vermeniz gerekmektedir: "Çocuğumuz için dil öğrenmesi mi daha önemli, iyi bir bakım alması mı?". Yabancı dil öğretecek diye bebek bakımından anlamayan, tecrübesi olmayan biri ile çalışmak akıllıca değildir.

HELE ŞU, HİÇ AKILLICA DEĞİLDİR! KESİNLİKLE YAPMAYIN:

Hiç Türkçe bilmeyen bakıcı ile çalışmak!

Çocuk konuşuyor olsa da çocuğun derdini tam olarak anlayamayacak, DAHA DA ÖNEMLİSİ (DİKKAT!) çocuğun başına bir şey gelse derdini telefonla ne ebeveynlerine ne de SAĞLIK GÖREVLİLERİNE ANLATAMAYACAK bir bakıcıyla asla çalışmayın!

"Ben de İngilizce biliyorum, anlaşırız." dediğiniz, çocuğunuzun boğazına bir şey kaçtığında panik halinde sizi arayan bakıcınız ile sağlık görevlileri arasında o kısıtlı zamanda sakin sakin tercümanlık yapabilirim de diyorsanız problem yok (ki aslında bizce yine de var).

ŞUNU YAPALIM:

Her halükarda, yerli de olsa yabancı da olsa, acil durumlarda en yakın hastane telefon numarası veya Acil Çağrı Merkezi telefon numarasını (ambulans, itfaiye, polis vs. için genel telefon numarası 112'dir) bakıcınıza öğretin, onun cep telefonuna, buzdolabı üzerine vs. not aldırın, alın.

Acil durumlarda arama sırası olarak;

"Önce 112'yi arayacaksın, sonra hemen ardından bizi arayacaksın." şeklinde gerekli ikazınızı mutlaka yapın.

Yabancı Para (Dolar) İle Ödeme Talebi


yabancı bakıcının olumsuz yönleri

Yabancı bakıcıların bir çoğu ücretini Dolar olarak talep eder. Bunun genel sebebi ülkelerine para gönderirken Dolar/Türk Lirası kur farkından dolayı değer kaybına uğramalarıdır.

Dolar ile ödeme yapmanın sakıncalarını açmaya çok gerek var mı bilmiyoruz ama şöyle söylenebilir; Türk lirası kazanıp dolar ile maaş ödemek isteyen heyecan severler, veya oldukça yüksek aile içi gelir sahipleri için bu konu çok da sorun olmayacaktır.

Yalnız sonra Dolar kurunda olağanüstü artış olduğu zamanlarda "maaşını azaltmamız lazım" başlıklı o can sıkıcı konuyu açmak, 8 aydır mutlu-mesut yaşadığınız ve çocuğunuzun da alıştığı bakıcınız ile ayrılma mecburiyetinde kalmak, bakıcınız yüzünü asarak bunu kabul etse de kendinizi kötü hissetmek, dolar değer kaybettiğinde maaşına zam yapmayı hiç akla getirmemek; hoş olmayan şeyler olabilir.

Kültür Farkı (Mesela Temizlik!)


Her kültürün farklı değer yargıları, farklı alışkanlıkları, farklı görüşleri vardır. Bu farklılıklar güzel çeşitlilikler (örneğin mutfakta) yarattığı gibi, bazen can sıkıcı da olabilir.

Kesinlikle şunu söyleyebiliriz ki, temizlik anlayışı bile ülkeden ülkeye değişmektedir.

Temizlik konusu:

Temizlik konusunda sizin yapmanız gereken, bakıcınıza "Temiz misindir?" gibi sorular sormak yerine direkt olarak ve tek tek: "Biz temizliğe şunu, şunu, şunu yaparak, şunlara şunlara dikkat ederek, besinleri hazırlarken şunları yaparak, çocuğun temizliğini şöyle yaparak, çocuk ile ilgili şu tür şeylere izin verip şunlara izin vermeyerek, kişisel temizliğimize şöyle dikkat ederek vs." kendi temizlik kriterleriniz mutlaka anlatın.

Sağlık konusu:

Kendi ülkelerindeki iklimlerden dolayı özellikle Türkî Cumhuriyet vatandaşlarının ve Rus kökenli bakıcıların örneğin soğuk konusunda bizden farklı düşünüyor oldukları kesin! Hava durumuna göre bakıcınıza değişen talimatlar vermeniz (bugün dışarı çıkmayın, pencereleri bugün pek açmayın, bugün hava güzel parka gidin" vs.) daha uygundur.

Çalışma konusu:

Evin bir iş yeri olduğunu, akrabası bile olsa her istediğini içeriye davet edip ağırlayamayacağını, çalışma saatlerinde işi dışında şeylerle ilgilenmemesi gerektiğini kibarca anlatın.

BU ARADA ŞÖYLE DE BİR ŞEY VAR:

Tüm bu konular için çekindiğiniz hususlar, "Ben bunu söyleyemem" dediğiniz şeyler var ise iş başlangıcında bakıcınıza bunları bizim söylememizi isteyebilirsiniz. Bu daha az kalp kırıcı da olabilir. (Bu konulardan bazılarını, örneğin genç bir bakıcıya mesai ile ilgili dikkat etmesi gereken hususları, siz söylemeseniz de biz zaten söylüyoruz)

Kaçaksa Bir Türlü, Kaçak Değilse Bir Türlü

Türkiye'de ikamet izni olmadan bulunan yabancılar kaçak olarak adlandırılıyor. Ayrıca ikamet izni olsa dahi, çalışma izni olmayan bir kişi Türkiye'de çalışamaz, çalıştırılamaz. Bu suçtur.

Ancak ikamet izni olmayan insanlar var mı? Hem de on binlerce.

Çalışma izni olmadan, hatta ikamet izni bile olmadan çalışan kaçaklar var mı? Yine on binlerce!

Her iki durumun da olumsuz yanları mevcut:

Kaçak birini çalıştırmanın suç olmasının yanı sıra, herhangi bir kaza/bela durumunda personelinizin tedavisini yaptırabilmeniz zor olacaktır. Kaçak bir kişiyi devlet hastanesinde bile muayene ettirmeniz oldukça pahalıdır (2018 yılında devlet hastanesinde muayene ücreti 300 TL. olarak uygulanmış, röntgenden 495 TL., ayakta tedavi masrafı olarak da 18 TL. alınmış yabancı tanıdığımız var! Evet, bir kişi, devlet hastanesi ve muayene toplamı 813 TL.!)

Bir diğer husus da; kaçak birini çalıştırdığınız için (örneğin sizi çekemeyenler tarafından) şikayet de edilebilirsiniz.

Şu da bir ihtimaldir ki; kaçak personelinizin adli bir vak'aya karışması, kolluk kuvvetlerinin rutin kontrolleri esnasında yakalanması vb. gibi hallerde deport (yurt dışı edilmek) olması, aldığınız bakıcılık hizmetinin aniden sona ermesi anlamına gelecektir.

Peki tüm bunların yanı sıra, kaçak olmayan çalışanınızın ne kötü tarafı olabilir?:

Genel olarak, çalışma izin sahibi personelinizin çalışma iznini sizin sağlamanız beklenir. Sağlamak derken aslında beklenen sizin ödemenizdir. Her sene değişen bir maliyeti olduğundan (ki çok da değil aslında) ilgili güncel bilgiye buradan (yeni sayfada açılır) ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kaçak çalışan bir kişinin kendi memleketine gitmek istemesi çok nadir görülen bir durumdur. Bir daha geri gelmesi çok çok zor olacağından muhtemelen sadece memleketteki yakınlarının ölümü, hastalığı vb. durumlarda memleketine dönmek isteyebilir. Ama kaçak olmayan çalışanın istediği zaman ülkesine gidebilme özgürlüğü olduğundan genelde 1 aya yakın süre ile istenen ve hatta aksilikler sonucu (pasaport/vize problemleri vs.) bazen 3 aya varan yıllık izinlerini göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Farklı (!) Bir Durum Daha


yabancı bakıcı ile yaşanan problemler

Bir düşünelim;

yabancı bir ülkede yaşıyorsunuz, oturma izniniz yok veya olsa da bu ülkenin vatandaşı olarak tüm avantajlardan yararlanmak istiyorsunuz.

Ne yaparsınız?

Yüz binlerce insanın yaptığı gibi o ülke vatandaşı biriyle evlenebilirsiniz! İşte bu konu bizi biraz ilgilendiriyor. Sebebini muhtemelen tahmin edersiniz! Ama biz yine de belirtelim: eşinizin elden gitmesi!

Birçok sefer, özellikle kadın iş verenlerden temin ettiğimiz verileri analiz ettiğimizde,

kadın işverenlerce,

("HAKLI OLARAK") (bunu vurgulamamız lazım)

genç, güzel, çekiciliği biraz fazla veya giyim/kuşamı nispeten dikkat çekici bakıcıların iş başvurularının pek kabul edilmediğini tespit ettik.

Eşinize her ne kadar güvenirseniz güvenin, çalıştırmak için evinizin içine alacağınız insanları bir de bu gözle süzün. Bizden hatırlatması.

Tabi, bu durum yerli bakıcılarda da yaşanabilir ama ne diyelim; Ukraynalı bakıcı* da bizi biraz bozar :)

* Ukraynalı bakıcı tabiri; Ukrayna'nın, dünyada genel olarak güzel kabul edilen kadınlara sahip olması sebebiyle kullanılmıştır. Herhangi bir ırkçı veya cinsiyetçi yaklaşım amaçlanmamıştır. Yazıda, önemli bir konuya dikkat çekilmesi maksadıyla bu tür bir ifade kullanılmış olup milliyeti, ırkı, rengi, dili, dini vs. tüm insanların şahıslarına münhasır birer birey olarak değerlendirilmesi gerekliliğini bildiğinizi düşünüyoruz. Başta Ukraynalı kadınlar olmak üzere anlayışınız için teşekkür ederiz.

#yabancıbakıcıileçalışmanınsakıncaları #yabancıbakıcıolumsuztarafları #yerlibakıcıolumsuztarafları

3,038 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör