• BakıcıTürkiye

Yerli Bakıcıların Olumsuz Tarafları


* Bu yazıda; yerli bakıcıların da, kaçak olsun veya olmasın yabancı bakıcıların da olumsuz tarafları objektif olarak ele alınmış, sadece durum tespiti yapılmıştır. Hiç bir zümreye ayrıcalık tanınmamış, hiç bir zümre ile çalışılması veya çalışılmaması maksadıyla yönlendirme yapılmamış, kimse rencide edilmeye çalışılmamış ve hiç bir yasa dışı husus tavsiye edilmemiştir.

Yazıdan bu bildirim ışığında faydalanmanızı ve yazıda bunların aksinin yapıldığını düşünmeniz durumunda bunu bize bildirmenizi rica ederiz.

BakiciTurkiye.com sitesinde ezber cevapları değil, GERÇEK cevapları bulacağınızı muhtelif yerlerde de yazmıştık. İşte yine gerçek ve belki de bazıları için acı cevaplar:

Türk (Yerli) Bakıcıların Olumsuz Tarafları:

Yemek-Temizlik-Ütü Sorunu


Öncelikle birçok Türk bakıcı, ana hizmet konusu dışında (yani bebek bakımı, çocuk bakımı, yaşlı bakımı gibi) ekstra hizmet vermek istemez. Temizliğe, yemek yapımına veya ütüye hiç karışmaz. Bu yüzden bu hizmetlerin kesinlikle* yapılmasını isterseniz bunu en başında açık açık söyleyin. "Normal ev işleri, sonuçta birlikte yaşayacaksınız." vs. gibi söylemlerde bulunup "herhalde anlamıştır" diye düşünmeyin. Bunu açıkça söyleyin, ne sıklıkla neler yapılacağını mümkünse sözleşme ile yazılı hale getirin.

(*kesinlike: Gerçekten illa ki bu tür ekstra hizmetlerin yapılmasına gerek olmayabilir ise sırf paranızın karşılığını daha çok alabilmek için veya bakıcı boş durmasın diye bunları talep etmeyin.)

Resmi ve Dini Tatiller, Fazla Mesailer, Hafta Sonları


Tatil herkesin hakkıdır. Buna şüphe yok. Bu konu içerisinde resmi, dini veya hafta sonu tatillerini problem olarak sunmuyoruz. Sadece söylemek istediğimiz; yerli bakıcıların çoluk-çocuğu, eşi, yakınları ve akrabaları yurt içinde olduğu için yerli bakıcılar yabancı bakıcılara göre bu zamanlarda doğal olarak çalışmak istemezler. Bu zamanlarda izin ihtiyaçları çoğalır. Böyle durumlarda, özellikle özel sektörde çalışan anne-babaların bakıcısız kalma durumu can sıkıcı olabilir. Bu konunun da iş başlangıcında konuşulması gereklidir. Prensip olarak; ailenin iş başı yaptığı böyle zamanlarda bakıcının da mesai yapacağı kendisine söylenmelidir. Gerekmediği zamanlarda bakıcı işe kesinlikle çağırılmamalıdır.

Aynı şekilde ailenin kendisi de iş yerinde fazla mesai yapmayı çok istemeyeceğinden bakıcının da sürekli olarak fazla mesai yapmak zorunda kalması mümkün olduğunca engellenmelidir. Önceden kestirilemeyen, yoğun trafiğe kalma gibi sebeplerle gecikmeler yaşanabileceği bakıcıya söylenmeli ve bu durum asla suistimal edilmemelidir. Yarım günden fazla süre mesai yaptırdığınız zamanlarda bunun ücreti ayrıca hesaplanarak ödenmeli, ufak tefek gecikmelerin biraz fazlaca olduğu durumlarda ise öncelikle maddi olarak personelin gönlünün alınmasında fayda vardır.

Bir başka durum da, yine cümle akrabanın yurt içinde yerleşik olmasından kaynaklı düğün izni talepleri, kınalar, sünnetler, cenazeler, mevlitler, nişanlar, nişan alışverişleri, doğum günleri, doğumlar, hastalıklar...

Güvenlik


Bakım işlerinde ebeveynlerin (iş verenlerin) en önemli sorunu olan güvenlik açısından yerli veya yabancı bakıcıların hangisinin kesinlikle daha güvenilir olacağı söylenemez. Ancak, pasaportu elinizde olan yabancı bir bakıcının*, herhangi bir olumsuz durumda polise başvurmanız halinde, yerli bakıcıya göre kaçacak, saklanacak yeri daha azdır. Pasaportsuz uçağa binemeyeceği için yurt dışına kaçamaz, başka şehre bile uçakla gidemez. Yeni bir pasaport için gideceği tek yer de yine emniyettir! Rutin polis aramalarında yabancılar daha çok dikkat çeker. Bunun yanı sıra yerli bakıcının nüfus cüzdanı elinizde olsa bile yenisini kolaylıkla çıkarabilir, saklanacak daha çok akrabası, kaçacak daha çok yer alternatifi olabilir.

*yabancı bakıcının pasaportu kendisiyle anlaşılarak teslim alınabilir, ev dışında güvenli bir yerde muhafaza edilip bakıcıya fotokopisi verilebilir. Teslim alınan pasaportun iş veren tarafından kaybedilmesi, bakıcılık işi bittikten sonra (adli durumlar haricinde) bakıcıya geri verilmemesi durumlarında ilgili makamlara başvurulmaktadır. (Kasten iade edilmemesi insan kaçakçılığı, kişiyi zorla alıkoyma/çalıştırma, kişinin hürriyetini kısıtlama vb. suçları teşkil etmektedir)

Maaş Beklentisi


Evet, herkes bakıcılık hizmeti alacağı yakınını sever ve bu sevdikleri için iyi bir bakım hizmeti almak ister. Ancak bu durumun suistimal etmeye çalışılmasından biz de nefret ediyoruz! Yıllar boyunca yaşadığımız tecrübelerimiz arasında "Ben bebek bakımı yaparım, yemeğe, temizliğe de karışmam, 5.000 TL (ya da diğer bir değişle üniversite mezunu ve mesleğinin 5-10. yılları arasında bulunup, mevki ve sorumluluk olarak orta düzey yöneticilerin aldığı maaş kadar) da maaş alırım" diyen kişilere rastladık. Kusura bakmasınlar ama, biz bu tür kişilerin iş bulmalarında yardımcı olmuyoruz! Her işin ortalama bir bedeli ve bu bedelin ortalama da bir üst limiti vardır. Kimse bulunmaz Hint kumaşı da değildir.

Biz her iş için, ailenin isteklerini, çalışma gün ve saatlerini, yol ücretlerini vs. göz önünde bulundurarak işe alınması düşünülen bakıcının maşının piyasa değerinin ne kadar olduğunu aile ile kesinlikle paylaşırız. Böylece ne bakıcının emeğinin ne de ailenin durumunun suistimal edilmemesini sağlarız.

Sigorta


Yeni kanun, ev işlerinde çalışanların sigorta yaptırılması mecburiyetini getirdi. Bunun çalışanlar açısından da, işverenler açısından da faydalı bir yenilik olduğu düşüncesindeyiz. Çalışanlar için sigortanın faydalarını saymaya gerek yok ancak iş verenlerin, bakıcılarının ev içinde herhangi bir kaza sonucu (elektrik çarpması, düşmesi, yaralanması, ölmesi vs.) zarar görmeleri halinde karşılaşacakları yasal ve maddi sorunları göz önünde bulundurmalarında ciddi fayda bulunmaktadır. Tabi haliyle sigorta yapmak, ekstra maliyet getirecektir. Pek sık olmasa da yabancı çalışanların da sigortaları bulunmaktadır.

Peki yerli bakıcıların olumsuz tarafları arasında neden sigorta yazıyor?

Aslında sigorta, bunu yaptırmak istemeyen çalışanların (babasından maaş aldığı için, kendi sigortası olduğu için, daha yüksek maaş almak istediği için vs.) olumsuz tarafı olarak görülmelidir. Başta kendisi sigorta yaptırmak istemeyen bir çalışanın başına bir hal gelmesi veya aile ile olumsuz bir duruma düşmeleri durumunda ilk tehdidinin "sigorta yapılmamış olması" rastlanılan bir durumdur.

Lütfen bizim aklımıza gelmeyen yerli bakıcıların olumsuz taraflarını aşağıya yorum yazarak bize bildirin, tecrübelerinizden ve düşüncelerinizden herkes faydalansın. Yanlış düşündüğümüz hususları da yazmanız bizim için çok önemlidir.


168 görüntüleme0 yorum